Har sjäv suttit och funderat över detta spel.
Främst av två orsaker. Den första; Niemi. Han spottar verkligen ut returer. Fortsätter han med det så kommer Flyers att straffa honom. Då mycket av Flyers anfallsspel bygger just på att ta tillvara på returer.
För det andra; Den extrema vinnarmentalitet det är i Flyers just nu. De ger sig verkligen aldrig.
Sen ska vi komma ihåg att senast det hade varit OS så vann Laviolette the Cup med ett ganska anonymt Carolina. Samma år lyckades Pronger ta Edmonton till final. Dessa herrar verkar veta vad som krävs för att nå framgång under OS-åren..
Sen vet vi ju även att Hossa alltid förlorar finalen så
Chicago är normalt ett bättre hockeylag, helt klart. Men de är oförskämt stora favoriter i denna finalserie.
Toews och Kane är två unga herrar som aldrig tidigare har spelat såhär många matcher under en säsong, kommer de orka leda laget mot ett fysiskt jobbigt Flyers?