Citat:
Ursprungligen postat av Jajjan
Spel mångbongsystem så hittar du spelvärde i dessa
favoritbetonade omgångar. Mantorp med kort upplopp
och självspringande bana och flera favoriter som dragit
bästa tänkbara spår, så var det väl inte direkt förvånade
att det blev jackpot ånyo.
Tycker dock att det tävlades rejält i några lopp,
vilket var omgångens behållning.
Hos ombudet där jag tippar finns några duktig tippare
som stödde upp sina spel med mångbong lir och båda
satte sina mångbongar och stora system.
De förlorade på stora systemet, trots full bricka, men tog igen rejält på karusellen, dvs mångbongs liret.
Spikarna var Your Highness, Edge Boko, Sauveur.
2 hästars lås i guld och klass 1.
Lite spridda skurar i de övriga 2.
Det blev fina pengar.
|
Men något är fel i grunden om det ska behöva spelas mångbongar för att vinna på atgs stora flaggskepp bland streckspelen.
Det är verkligen inget optimalt sätt att spela heller i längden med tanke på att det är ett spel med 3 vinstpooler men där man inte kan lägga insatserna bara i allarättspoolen. Du går aldrig plus i längden på att spela favoritflerbongar på V75 då bara 26 procent av vinsterna ligger på alla rätt.
Kanske blir mer spelvänligt på lördag.
1. Kallblodslopp i voltstart bland V75 propparna. Dessutom ska isbjörnarna spridas över 4 olika volter. Det hör inte till vanligheterna på Åby. Kommer säkert mest för spelarna okända norska kallblod dessutom. 15 st redan anmälda.
2. Finns flera proppar utanför de 7 V75 propositionerna som skulle kunna läggas på V75. Bl a ett stayerlopp med 100 tkr i förstapris.