Ämne: V64-Åby
Visa ett inlägg
Gammal 2015-05-02, 19:58   #1
olle
 
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 12 508
Sharp$: 61863
Standard

V64-Åby


Ingen jackpot och man bör nog fundera på att bara gå för alla rätt om man spelar. Sportsligt kan det inte bli bättre än så här.

Avd 1: Det snackas om barfota runt om för första gången sedan finalen av svensk uppfödningslöpning 2013 på Al Dente (galopperade bort sig). Mycket intressant i så fall på jättefavoriten.

Främste utmanare är nog Fire To The Rain som inte imponerade i årsdebuten. Skor igen skrev Reijo L precis på twitter. Det är inte optimalt.

Avd 2: Här är Heavens Door som kommer från Svanstedt i USA till Reijo L den som blir mest intressant att se. Att värdera vinstchansen i första Sverigestarten får andra göra men den ska gå med skor skrev han också precis på Twitter. Osäker på om Svanstedt körde den barfota i USA.

Souchong nu med lopp i kroppen ser ut att bli favorit. Den var jättefavorit i svenskt travoaks i höstas när den galopperade bort sig. Årsdebuten sa inte mycket så det känns väl inte som en säker spik direkt.

Avd 3: Oneforallface grymt fin vid V75 vinsten och frågan är om det var tillfälligt eller inte. Om inte är det nog toppchans.

Nästan ospelade New Generation ska som det låter nu gå barfota runt om. Det är ett stort plus.

Vet inte om Origo Tilly ska gå barfota. Det behövs nog om den ska kunna vinna.

Öppet lopp om Kolgjinis superstjärna skulle göra bort sig.

Avd 4: Florida Queens start på säsongen inget vidare. Annars är det normalt ett spikalternativ. Vidöppet bakom.

Ruby Trap blir kanske ändå favorit på raden. Men det är en häst som bara startat hemma på Solvalla och när den ska ut och resa ffg och starta på en annan bana ffg känns det inte helt tryggt på en storfavorit.

Låter som att Anna Greta måste gå med skor. Stort minus troligen.

Avd 5: Troligen är Jonte Boy vinnaren. En grymt bra häst och det har den även visat i Sverige när den bl a vann treårseliten under elitloppshelgen i fjor. Berättigad storfavorit tyvärr.

Party Boat Hanover ev barfota runt om. Alltid intressant med sådan info från stall Melander. Den har inte gått så sedan Breeders Crown finalen i höstas.

Sylvester America har jag inte blivit superimponerad av hittils. Den var favorit näst senast mot Spartan Kronos men var chanslös mot den.

Avd 6: Spartan Kronos kan vara finalvinnaren. En ruggigt fin häst men spåret gör kanske att Lugauer främst kör för en finalplats och man har ju ingen glädje av att den blir 2a i morgon som V64 spelare.

Jag hade tagit med Whitehouse Express på den ruggigt intressanta infon från Redén. Barfota runt om för första gången och rucktussar ffg. Slår dessa ändringar rätt kan den bli mycket svår att få tag i då det väl är den troliga ledaren.

Budda med lopp i kroppen ska man kanske heller inte glömma. Det är den enda miljonären i detta lopp.


Lycka till !
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
asgaya3141 (+5), mijo14 (+10), dado (+10)
olle är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat