Visa ett inlägg
Gammal 2015-05-03, 21:08   #21
olle
 
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 12 508
Sharp$: 61867
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Viroid Visa inlägg
Jag håller med dig till viss del, men kan också förstå om ATG väljer att lyfta ut ett lopp med blott 9 startande. Man har redan en gulddivision med 9 startande och ett femåringslopp med blott 10 hästar. Fast med ATG:s enorma träffsäkerhet så kommer Månprinsen att bränna på Lördag. Förra veckan lyfte man ut Lover Face som brände, i går var det Your Highness tur att bränna som megafavorit utanför V75.
Ja, båda gångerna hittills har det lopp som tagits bort från V75 vunnits av skrällar. Den igår hade rensat enormt i kuponghögen då i stort sett alla valt Your Higness som spik. Möjligtvis tagit med spetsfavoriten Eketorpets Tess med.

Men det är nog bara galopp och diskning som kan fälla Månprinsen på lördag. Det är dock en stor reklamhäst som kollektivet/massorna nu knappt ens vet om att den kommer starta på lördag.
olle är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat