Citat:
Ursprungligen postat av DrGonzo
Alla spikar Wizard Simoni. Fattar ingenting, vad har jag missat? Skrikhäst utan dess like idag. Skrikhästar vinner sällan, men man blir ju lite nyfiken på vad det är som gjort alla så imponerade.
|
Möter väl mest norrlandsskräp idag med. Ärligt talat håller väl det loppet inte V75 klass. Men spik är tveksamt. Läste en intervju att den matchas mot danska derbyt och att det är när det är tid för det den ska vara i toppform.
Det som talar för den är att den är spetsfavorit. Den har gått i spets två gånger, senast och en gång i Danmark och vunnit båda gångerna. Dessutom lopp i kroppen och vann i årsdebuten okörd från spets.
Skräpet den mötte på Hagmyren var mycket sämre än dagens motstånd men vann helt okörd som det ser ut och det är väl rimligt att anta att den gått framåt med det loppet.
Väljer man att spika i det loppet är väl den på ovanstående det bästa alternativet. Spelvärdesmässigt också det bästa då det verkar som spelarna sprider strecken där. Då får man ingen fördel mot kollektivet om man själv gör likadant.