Visa ett inlägg
Gammal 2015-07-12, 20:13   #7
xanathaar
 
Reg.datum: feb 2012
Inlägg: 328
Sharp$: 3016
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av olle Visa inlägg
Vad jag läst så gav deras närvaro i Årjäng större positiv effekt på banunderlaget än vad det gjorde på hästarna när Åke Svanstedt ryckte skorna ffg.

Visst är det hedrande för dom och positivt att banorna anlitar bröderna, men baksidan är ju att man kan undra vilken kompetens de ordinarie banarbetarna i t ex Årjäng besitter när deras närvaro kan göra så mycket. Vi spelare borde väl kräva att dom som sköter banorna ska kunna göra sitt jobb även utan de fantastiska Halmstadkillarnas närvaro. Det omsätts ju t ex åtskilliga miljoner även på Årjängs lunchtrav, och då har vad jag läst banunderlaget där varit så uselt att det blivit rena hästlottot.
Jag har tänkt på det här med. Det kan ju inte vara så förbannat svårt eller? Inte för jag är speciellt insatt, men det känns ju inte som raketforskning direkt. Måste väl gå att kunna se till att kunskapen hur banor preppas på bästa sätt blir bättre på alla banor. Finns ju bara fördelar med det.
xanathaar är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat