Citat:
Ursprungligen postat av olle
Mel Odin ska gå med skor på lördag. Det är ett klart minus.
Mest intressant utrustningsmässigt i den tidiga infon som kom ut under kvällen på Båths hemsida:
"Conlight Ås: (Lopp 12) Fick ett snällt lopp senast och kändes klart bra då han skar mållinjen med krafter sparade. Loppet ska ha gjort honom gott och jag räknar med en bra insats här. Han kommer att gå barfota runt om för första gången och det är alltid intressant att se vad det får för effekt."
Mest negativt: Vädret på lördag. Inte då att det ska bli dåligt, utan det ska bli högsommarvärme igen. I Skåne upp mot 30 grader. Atg kör med den gamla starttiden en vecka till och det kommer sannolikt vara negativt för omsättningen för med sådant väder väljer många utomhusaktiviteter lördag eftermiddag framför att sitta framför datorn eller tvn och kolla trav.
Men nästa lördag är det äntligen tid för V75 start först kl 16.20.
|
Premier League fotbollen och i princip all annan fotboll går igång på riktigt nu också. Dessa matcher börjar 16.00. Ska bli kul att se hur många halvintresserade som prioriterar tidernas sämsta upplägg med travet istället för att se högklassig fotboll.
Riktig flopp skulle jag säga men förhoppningsvis ändrar de tillbaka ganska snabbt igen.