Bladet från munnen
Ulf Ohlsson ondgjorde sig i går på Travnets hemsida över den stress som det senaste TV-upplägget innebär för de tävlande.Håller med honom naturligtvis då det även för mig som spelare är i mångt och mycket otillfredsställande.
En sak som han inte nämner men som skulle kunna minska stressen vore att dra ner på de fullständigt meningslösa intervjuerna.Alla de som före loppen börjar med "vad kan du berätta om" och de efter med "hur känns det" varpå de åtföljs av flera minuters svammel.Varför inte bjuda Kajsa Gustafsson,Lillieborg,odågan Robin H.,Borgås och framför allt Per Skoglund på en rak höger om man har ont om tid? I artikeln framstår Ulf Ohlsson som en hederlig yrkesman.
En debatt som pågår nu gäller stallkörningar.Vi som tippar har t.ex sett Untersteiners framfart i de södra regionerna och nu mer än nånsin handlar det om Stefan Melander-cirkusen.
Det råder inga som helst tvivel om att han har förvandlat Solvalla till sin egen manege där loppens utgång avgörs många gånger i stallet.
T.Jansson,Kontio,Haugstad,Lennartsson,U.Ohlsson,Ö rjan,B.Goop och J.Takter.Alla de när de kört för sig själva eller sina vanliga uppdragsgivare ( Nurmos,Hultman,Walmann,Reijo,Båth m.fl.) har vid flera tillfällen blivit offer för Tarzans härjningar.
Och här dyker det upp nåt som ingen nämner när man kritiserar Tarzan.Han skulle ALDRIG klara av styra upp i lopp med flera av hans hästar om han inte hade tillgång till hjälpryttare sugna på provision.Och då är det bara att återigen
läsa igenom namnen på de 8 ovannämnda kuskarna.Det är dessa namn man ser oftast före parentesen med S.Melander eller C.Lundström.Varför klandras enbart Tarzan?Har kollat alla Solvalla-lopp sen 31 juli - hittar inte Erik A. där.Måhända avstår han från att köra åt Melander eller så har jag missat det.
Här kommer min extra poäng:
Ulf Ohlssons artikel har rubriken "Fantastisk travsport men något måste göras".
Notera då att bland de ovan nämnda kuskarna finns den "oförvitlige" Ulf Ohlsson.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten: Migge (+1), ExtremtRik (+1)
|