Unibet försökte med totalisator där rikstotolopp hade 1-2000€ i garanterad vinstpool (något högre på V75. Det gick i något år men alltför usel oddsuppdatering och låg omsättning gjorde spelet iskallt trots 10% skatt . Det har också försökts med 10öres v75 och utbetalning skalenligt mot atg (kan ha varit svartbookies) men det det blev knasdyrt för arrangör.
Gå ut och konkurrera med helt nytt spelbolag och Arrangerar spel till fasta odds är nästintill omöjligt utan mediaresurser likt Unibet och bet365 . Se racebets som lägger ut oddsen sist och med högst skatt . De får inga kunder .
Skarplöth kommer bli varse problemen med att sälja produkter på stenhård konkurrensutsatt minns med felsatta priser ( läs 20% skatt när konkurrenterna har 2,5% ) synas i sällskap som köper media för 3,6 miljarder per år blir inte lätt för vare sig Skarplöth eller Rune Andersson.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|