Visa ett inlägg
Gammal 2015-10-09, 23:41   #126
Stekel
 
Stekels avatar
 
Reg.datum: jan 2010
Ort: Karlstad
Inlägg: 12 167
Sharp$: 26752
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Stankarn Visa inlägg
Robert Bergh har en segerprocent på Norrlandsbanorna som närmar sig 30%. Beror det på att han är överjävlig att träna häst? Eller överjävlig som kusk? Nä, det beror på att alla kuskar norr om Solvalla - med något undantag - lägger sig redan innan mörken. Trots tusentals lopp innanför västen. De gav upp redan i omklädningsrummet....
Nej det beror på att han är bra på att träna för det första, och därigenom får bra hästar i träning och kan köra hårt med dem som han vill. Det står alltid andra hästägare på kö om någon tycker att de inte får bestämma tillräckligt.

För det andra beror det på att han kör offensivt. Även om man har bästa hästen vinner man inte mycket lopp om man kör till slut från kön varje gång, det säger sig självt.

För det tredje för att de är en liten klick bra tränare/kuskar där som ger varandra loppen om den andra har en favorit (och Bergh blir ofta favorit för att han har bästa hästen). De övriga som är mindre ger sig eftersom de gärna inte riskerar sin enda starthäst.

Men först kommer tveklöst att han är bra tränare vilket snöbollar till att han får många bra djur i träning som han kan köra sådär offensivt med. Och det är grunden för alla framgångsrika kuskars storhet. De kan skita i stallorder, hästägare och allt vad det heter och köra för att vinna i loppet (ofta inte alltid såklart). Och kan ändå räkna med att fortsätta få styrningar bakom bra hästar eftersom de är så bra att köra, för att de har respekt med sig i loppen, och för att de gör just allt som krävs för att vinna loppen (om det nu inte är preparé).

Därför kan en liten tränare eller en kusk som inte är så etablerad köra lika bra som en av de bästa (generellt, i enstaka lopp med rätt förutsättningar kan de ha närapå lika bra chans). De har inte möjligheten att ta vad som i stunden är rätt beslut på samma korta tid som en kusk som inte har någon viktig intressent att stå till svars för efteråt. Och det där med respekten i lopp då som kommer sig av kontakterna och de goda resultaten.

Citat:
Ursprungligen postat av Muhammed Visa inlägg
Det är så skönt med nya människor! BackFire är som du säger snabb ut men Robbans häst Amazon AM är jätte snabb ut och sedan släpper Robban till Youana ! Vad händer sedan??? Någon?
Öh, typ inget alls? Och det är därför Youana är storfavorit...
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Stekel är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat