Citat:
Ursprungligen postat av incitatus
Grand Slam meningslöst för travspelare
3 års statistik på söndagsomgångar
trav är det spelat 21 000 000 system under dessa 3 år 1 gång har det varit en ensam vinnare
Galopp har det varit ensam vinnare 2 gånger, ganska bra med tanke på att det spelats bara 936 000 system under dessa 3 år
jo 3 år är kanske inte tillräckligt men det är ändå ca 140 omgångar !!
Känns ganska hopplöst att plocka 10 millar som travspelare som galoppspelare en helt annan sak - ett kanonspel, tyvärr är mina galoppkunskaper begränsade läs obefintliga,
Vi travspelare sponsrar galolppkollektivet !!!!
|
Öh det där har ju precis skrivits...
Och i och med Grand Slam misstänker jag att det kommer bli ännu mer sällsynt med ensam vinnare. Kanomsmart av atg att lägga in det här lockbetet utan risk! Omsättning lär ju öka ett antal procent på söndagarna, för de flesta spelare har nog ingen aning om hur omöjligt det är att det blir bara en vinnare.
Som spelare ser jag framför mig att mer normala utfall kommer betala sig lite bättre på söndagarna framöver med sponsen från de som går på detta och spelar skrällrader.