Visa ett inlägg
Gammal 2016-02-22, 14:06   #4
Fidus
 
Fiduss avatar
 
Reg.datum: okt 2015
Inlägg: 764
Sharp$: 1697
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av DonDraper Visa inlägg
Här diskuterar vi kvällens omgång på Färjestad.

Lea Chip storfavorit i avd 3, 76%. Klar eller fälla?
Lea Chip känns överstreckad till 76%!
Duglig här säkert, men jag önskar annat.

Jag kör omtag på en häst som jag hade små skrällfunderingar runt för ett tag sedan. Då med Ulf Ohlsson ifrån bricka 12. Hästen var seg och otillräcklig den gången. Liknande tendenser sist.

Nu vankas kortdistans och framspår. 4 Symphonic Melody (4%) tog enkelt ledningen den gången hästen laddades bakom vingen. Jag tror på klart rimlig spetschans och sedan ska ekipaget passeras.

Hästen var riktigt fin vid ett flertal starter förra året. Då hette övermakten Fabulous Image*2 och Enjoy Boko. Walmann- och Stig H-hästar av bra kaliber för detta sällskap.
Dessutom agerade Symphonic Melody piggt och visade vilja för att fullfölja med bra avslutningar hela vägen till mål vid dessa starter.

Idag önskar jag se friska tag till slut igen. En längd före hela upploppet ned?

3 Dats Madame (2%) har gjort flera riktigt tilltalande spurter på Axevalla. En häst det finns bra fart i. Känslan är att det kommer bita bra i det här sällskapet.

Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
DonDraper (+2), dado (+5)
Fidus är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat