Citat:
Ursprungligen postat av olle
Nä. Prispengarna på storbanorna är för dåliga sett till vad som krävs av en häst för att ta hem dom. Det är vad man kan kalla nedmontering av dessa banor. Det är samma prispengar en V64 dag på Jägersro eller Solvalla (som dock inte kör många sådana, dom har ju numera bara lunchtrav på fredagar och V86 xpress på onsdagar) som i Vaggeryd, Årjäng eller Skellefteå. Varför då bege sig till storbanorna med hästar när det är så enormt mycket lättare att ta hem samma pengar ute på orten ?
|
Har man häst i Skåne åker man nog inte till Skellefteå även om det är lite enklare där. Och småbanorna tävlar ju bara på sommaren. Då är det hygglig kvalitet på hästarna där också eftersom det är mycket hästar som är igång då. Det är ju inte så att Lövgren anmäler en häst till ett V64-lopp på Årjäng och åker upp för att köra den bara för att han har en häst i stallet som har ett perfekt utskrivet lopp med lätt motstånd där. Det här vet hästägare som har skallen med sig om när de köper häst. Så de som väljer att stalla och tävla sin häst i en region där konkurrensen är hård trots ungefär samma prispengar får allt ta och skylla sig själva.
Om detta på sikt gör att beståndet av bra hästar decentraliseras för att så vad gör det? Vem har bestämt att Åby ska ha en massa bra hästar i närheten och inte Årjäng bara för att den ena byn är mycket större än den andra? Men det är väl inte troligt att det blir ändring, populationen och rikedomarna är fördelade som de är i Sverige och folk vill hellre se sin häst live i närheten av hemmet och hästarna fördelar sig likartat.