Lurig omgång som det ofta är när det är finaler. Svårt sortera mellan känslor och analys och det är många man vill ha med. Lite tankar:
1: Lutar åt spik på Donna helt enkelt för att "allt" talar för. Två skäl att fälla. Redén lovar vinst med Windy och Chrille verkade bombis på att Fleetfoot tar spets. Heltäckt på tre tror jag.
2: Rätt favorit, ruggigt startsnabb och bästa spåret. Men tveksam till spik med snabba hästar invändigt, 2 och 4. Och kanske laddas 7 efter senast? Känns lite upplagt för 11 då om den inte brände för mkt krut senast. 6 är tokskrällen när den nu äntligen har vettigt spår och är nedstruken.
3: Svårt bena ut men mkt inne på att OTP bränner. Kanske t.o.m chansar bort den till nuvarande procent. 3 är mitt förstastreck på spetschans och frågan är hur man resonerar med 6 som väl tar spets initialt? Värd ett streck på tokform. Och plötsligt blev 7 lite bortglömd, är väl den enda som kan mäta sig i kapacitet med favoriten? 4 tror jag får svårt den här gången. Örjan sitter bakom tokskrällen.
4: Svårt om inte Lovely Sky bara är bäst. Finns inte att spika favoriten från det spåret mot bättre hästar. 2 och 6 skriks det en del om och ngn av dem tar väl spets. 3 var fin senast men tar väl inte spets nu. Jag vill också ha med 13 utan ngt annat skäl än att jag fått en uppenbarelse. Senast jag fick en sådan var det Rayon Lascaux (eller om det var Tia Maria Lascaux) som vann till 40 ggr. Men den hade jag inte med.
5: Var tidigt inne på att spik 2 på att den helt enkelt kan vara bäst. Trots kusken. Men nu är 10 förstahäst på bfro och Örjan. Tyvärr lär den sluta över 10 % som alla skriker ut den. Men detta känns som ett Örjan-lopp.
6: 3 och 9 är mina förstastreck. 1 är nog bäst men tror inte den håller spets och Jorma är iskall. 5 är bra och 7 var grym senast men tveksamt om den vinner en final. 12 känns överstreckad från det läget och att den strular ofta.
7: Ruggigt lopp. Tycker på ngt sätt att några hästar är lite bättre: 2,6,8,9 känns huvudet högre. Möjligen även 3 från möjlig spets och rätt utrustning. Svårt se ngn annan vinna. Möjligen 4 då som storskräll - läs Sjödén kring varför.
Inte lätt det här..
Följande användare gav Sharp$ för den här posten: SO (+10)
|