Allsvenskan tillbaka på bomben
AIK gjorde ingen bra match sist mot norrköping. Samtidigt kanske det var norrköping som var ruskigt bra. IFE har börjat knackigt. Det snackas om kris från medias håll och att en erfaren anders svensson-typ saknas i laget. Fördel AIK. Tekniske Martin Mutumba är förresten på väg tillbaka till AIK. Spelade u21 matchen mot djurgården. Gjorde två mål från straffpunkten. Fixade en straff själv.
Fd elfsborgaren avdic, är nu i aik, Tips: 2-1
HIF börjat serien ojämnt och dåligt. Har känts som ett bottenlag i år jämfört med tidigare år. Hårda motstånd i allsvenskan i år mtp hur starkt nykomlingarna östersund och j södra startat. Finns potential i truppen, men det har dalat för djupt stundtals för att kännas bra. Lite problem i backlinjen med skador där det gått troll i högerbacksplatsen. Fick med sig en seger hemma senast mot bottenkollegan fff men man började med underläge 0-1 i halvtid. 3 snabba i andra gjorde gott för självförtroendet. HIF släppt in aldeles för mkt mål. Gör ofta mål framåt själv med.
Kalmar gjorde det bra borta mot ifk gbg i söndags. Man fick hårt nog både en man utvisad och straff emot sig. Borde enligt min mening bara varit rött + frispark i det läget. Hade ledning ett tag mot blåvitt och kämpade heroiskt resten av matchen. En man avstängd här mot HIF således, minns ej vem. Men fördel kalmar ändå. Läst att david elm är på väg tillbaka. Och Victor Elm gjorde inhopp mot blåvitt sist. Tips:
2,3-0,1
Kalmar har inte börjat jätteimponerande men känns helt ok. Min känsla är att HIF kan få det tufft.