Citat:
Ursprungligen postat av Bobbobula
Jag älskar Bodströms radioreklam med studentsången i bakgrunden! Makes a lot of sence då sossarna kommer anstifta en extra arbetsgivaravgift för personer under 25 år!
Tror ungdomsarbetslösheten kommer må ruktigt bra av det 
|
Källa? Sossarna vill enligt vad jag förstått helt slopa arbetsgivaravgiften för ungdomar vilket jag personligen anser är idiotiskt då det kommer att skada statsfinanserna och diskriminera emot äldre. Men aja, valfjäska för ungdomar är dagens grej. När sen medelålders män hamnar i skiten kommer man att fjäska för dem och göra det lite svårare för ungdomar... dagens jävla flip-flop politik.
Alliansen har troligtvis ett relativt litet övertag då Miljöpartiet likt SD och PP får allra störst stöd från ungdomar och detta redovisas sämre i opinionsmätningarna. Generellt sätt skulle jag säga att värdet i oddset ligger på vänstern. 2.4 gånger pengarna är tok för bra. Men Mona är tok för dålig så man får väl vara lite försiktig.