Visa ett inlägg
Gammal 2016-05-22, 22:04   #100
Stekel
 
Stekels avatar
 
Reg.datum: jan 2010
Ort: Karlstad
Inlägg: 12 167
Sharp$: 26752
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av mackpeter Visa inlägg
I första heatet tar väl Tillman spets - vad än Khiarshoor m fl tycker. Och leder liksom förra året hela vägen för att få bra spår i final.
Nuncio tar det lugnt från start och är nöjd med andraspår. Spår 2,3 eller 4 vill Örjan ha i finalen. Han vill inte ha spår 1 eftersom han inte är så startsnabb och riskerar bli fast. Men visst - om han vinner första kan han välja spår i finalen.
Un Mec är väl inte så startsnabb. Tror det kostar för mycket att trycka sig till spets.
Visst är det Örjan och som du säger bör han inte vara ute efter 1 i finalen och behöver därmed inte vinna försöket. Men det normala bör ändå vara att han försöker hålla ute övriga i första skedet och sedan övertar från Tillman. Båda vill ju ändå ha en inte helt slutkörd häst i finalen och det är ju det bästa upplägget för båda, den ena behöver inte dra/utstå press och den andra slipper extraspår hela vägen.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Stekel är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat