V4 Lindesberg 6/6
Finns det nåt skojigt spelmässigt idag till denna idylliskt underbara travbana?
V4-1: 7 Melker gör aldrig ett dåligt lopp och den tunga avslutningen i V75 senast var mycket imponerande. Ska normalt sett ha toppchans i det här fältet, men väldigt stor favorit och jobbet ska ändå göras, troligtvis utvändigt om andrahandsfavoriten 2 Canal Skater som visat grym form på slutet och känns given som gardering. Streckar även "pensionären" 8 Quick Master som har fina meriter och brukar matchas mot tuffare motstånd. Lopp i kroppen inför detta har avklarats.
V4-2: Med risk för att favoriten vunnit första, får vi försöka jobba in en lågprocentare här. 4 Love Ain't Easy har spetsläge och jag tycker vinstchansen är ganska bra om han får bestämma lite. 7 Super Photogenic är loppets bästa häst och lär ha varit iordningställd till förra starten som ägde rum under Elitloppssöndagen, men där ändade det med ett galoppmisslyckanden. 3 Victory Pilot blir farlig om han får en fin ryggresa. 5 Cool Style avslutar alltid starkt, men klart missgynnad av att "farsan" kör idag. 2 Future Love visade fin form senast då han stånkade till sig en andraplats i ett V64-lopp och 1 Spark Rick har fin grundkapacitet. "Idioten" är 6 Mynta Broline som en vacker dag kommer att slå till.
V4-3: Uttagningslopp till Amatör-SM och därmed risk för lite "Vilda Västern". Berättigad favorit är 3 Running Young som sprang en låg 12-tid förra gången, även om det var som medhängare räcker det långt här. 7 Claymore har en duktig kusk och klaffar det från det här läget blir han livsfarlig. 11 Hotter Than Hell var bra nästsenast, men lite svagare senast. Kommer att avsluta bra med draghjälp fram till upploppet. Streckar även trion 4 Trevino Volo, 8 Önnela Scoop och 9 Flörten i hopp om bedövare.
V4-4: Riva del Sole-sonen 15 Palermo Broline är utan tvekan klassen i gänget och mitt singelstreck i omgången. Insatsen senast under Elitloppsfredagen var riktigt bra även om det bara räckte till en tredjeplats. Springspår på tillägg bör innebära en hyfsat bra start och Jorma lär köra som om han sitter på bästa hästen. SPIK!
Systemförslag:
V4-1: 2-7-8
V4-2:1-2-3-4-5-6-7
V4-3: 3-4-7-8-9-11
V4-4: 15 Palermo Broline
3x7x6x1= 126 x 2 = 252:-
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|