Ämne: V4 Lindesberg
Visa ett inlägg
Gammal 2016-07-28, 11:11   #1
millekung
 
Reg.datum: jul 2014
Inlägg: 375
Sharp$: 1142
Standard

V4 Lindesberg


Startar en liten tråd om någon mer här tänkt köra.

I första tycker jag favoriten är den som sticker ut, dubbelrött från innerspåret i volten, får bestämma en bit, bra spik i mitt tycke. De två värst emot har spår 2 (dessutom skor runtom nu), och 4. Rolig kantboll som jag kanske måste dubbla med är Like Lightning från spring på tillägg, 5% lockar

Andra, storfavorit från spår 1 auto på kort, risk att fastna? Babsans Lotus kanske borde vara favorit, spår 5 och nu tillbaka till bfro. Vikens Beer Hunter känns väldigt intressant med bf bak och Magnus Jakobsson upp! Tar även med 3 och 7, men inte Axel Wadd från spår 8. Den har inte imponerat på mig i år, känns som att den blir streckad enbart på kombinationen Kontio/Nurmos.

I tredje blir Clara RC storfavorit efter flera bra insatser på sistone (dock inte vunnit), men här måste väl den gå den hårda vägen, och helt utan motstånd är det ju inte. Rätt bra kusar för ett lunchlopp, med flera V75-bekantingar till låga % (framförallt från bakspåret). Clouds Above kan nog skrälla om den hittar ett bra slagläge.

Fjärde känns svårast att bena ut med många orutinerade ston, tror mest på tilläggshästarna. Rolig skräll är väl Kim Erikssons från springspår, 2%!
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
asgaya3141 (+3)
millekung är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat