Citat:
Ursprungligen postat av danberg
Påstår inte att de ljuger, men travtränare i allmänhet har en förmåga att tona ner minus och problem och att utgå från att mediebilden är överdriven pga det Tarzan säger nu inför start är nog att vara väl blåögd.
OM Nuncio hade stått med hög feber i sex dagar efter strykningen senast så hade knappast Tarzan läckt det av konkurrensskäl.
Nu tror ju inte jag heller att det är så, men utan att ha direkt insyn i stallet så kan man ju inte utgå från att media överdriver heller. När tränare drar upp minus ska man nog snarare överskatta än underskatta informationen.
|
Nja, hade problemen varit stora så hade han nog inte startat så här tätt inpå. Dessutom så tror jag inte han mörkar när han säger att man bör gardera. Kanske är det så att man istället ska spika.