Jag har hittat en rätt hyfsad ranking metod som jag har provat sen veckan efter Axevalla och framåt som efter att ha kollat rankningen bakåt ett år har gett 7 st 7 rätt (både axevalla omgångarna inkluderade i år). Första gången jag avviker från rankingen är idag. Snacka om fel dag att avgå från rankingen. Än så länge ligger rankingen på 1, 7, 1, 1, 2 där sjuan hade varit med på systemet som C häst. Vinner 1,2,3,4 eller 9 i sjätte och Eder Bob i sista så hade det blivit sju rätt idag.
Coldtown var rankad etta enligt min alternativa ranking - jag tar inte ens med hästen. Känner mig som världens jävla jubelidiot för tillfället.
Edit: Tilläggas ska väl att rankingen är helt statisk och helt och hållet är baserat på statistik. Därav kommer skrällar ofta otroligt högt upp i rankingen. Lex avd 5.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Senast redigerad av oggeb den 2016-08-20 klockan 18:19.
|