Visa ett inlägg
Gammal 2016-09-16, 23:27   #177
mocka
 
Reg.datum: maj 2013
Inlägg: 262
Sharp$: 921
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av rotagg Visa inlägg
Westergård har medvetet gett sina hästar antiinflammatoriska preparat före tävling i syfte att öka deras prestationsförmåga utan att notera dessa behandlingar i hästarnas hälsokort, varför skulle jag någonsin ha försvarat det beteendet?

Jag är möjligen den enda som uttryckt denna åsikt men det finns till exempel en svensk stortränare som flera gånger besökt haras de ginai och som har svårt att se att Souloy skulle medvetet ha fuskat sig till alla sina framgångar. Och jag ställer då frågan igen, om nu Souloy konstant dopar sina hästar, varför var då t.ex. un mec ren i Åby stora? Och den här så kallade valsen du pratar om, har du mer insyn än någon annan vad gäller sanningshalten i Souloys förklaringar? Och vad gäller raiden hos Souloy så har han varit fullt tillmötesgående.

Jag är ingen expert på kobolt men har lyckas läsa mig till att en omfattande studie visat att kobolt inte har någon prestationshöjande effekt på hästar, det skulle förklara varför un mec var minst lika bra i åby stora som i elitloppet.

Och har verkligen Souloy fuskat sig till framgångar? Jag skulle verkligen inte uppfatta mångmiljonbelopp som ska betalas tillbaka som en framgång. Vilka andra stora segrar har han fuskat sig till utan att bli upptäckt? Presentera de bevisen, tack!
En fuskare som åker fast är alltid en fuskare i mina ögon! Kan exempelvis ett prestationshöjande preparat som man gett till sina hästar ge effekt i racen men ge noll utslag när man dopingtestar? Alla fattar svaret, right!

Senast redigerad av mocka den 2016-09-16 klockan 23:32.
mocka är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat