2010-07-21, 17:19
|
#508
|
Reg.datum: mar 2010
Inlägg: 5 228
Sharp$: 7957 Speedway 2013Stats: 6 - 6 - 0 ROI: 97.78% Vinstprocent: 50.00%
|
20:30 D Watt (Poole) v P Karlsson (BV) -2 (3-way) 1.90 @ B365 - 5u
Håller "aussien" som den bättre föraren av de två. Igår gjorde Watt en hyfsad match för Lejonen i Elitserien (8p på 5h) men han kan mycket bättre. I kvällens match förväntar sig, iallafall jag, att han gör bättre ifrån sig än de senaste hemmamatcherna. Hans lag Poole har 10p att plocka in på BV i detta returmöte för att knocka ur de ur cupen och det ska de absolut klara. Dock krävs hårt jobb från samtliga förare, däribland Watt.
PK hade en sval kväll på Orionparken igår kväll när Dackarna krossade Rospiggarna, endast 2p inkörda på sina fyra heat. Är formen nedåtgående? Nja, i England har han ändå kört hyfsat denna säsong. 6 & 9 poäng har han tagit på de två matcherna han kört här i år.
De möts i två av sina fyra ordinarie heat och Watt ska absolut inte ta stryk på hemmaplan i dessa möten, sen är det upp till honom att plocka tillräckligt med poäng i de andra ordinarie heaten för att vara före PK med minst 3p. Nä, detta fixar "aussien". Investerar medel på denna!
20:30 D Davidsson (Lakeside) v B Barker (Coventry) H2H (3-way) 2.00 @ B365 - 3u
Kan tyckas vara två jämna förare om man jämför de två med varann och det stämmer också. Båda kör på ordinarie ikväll och det tycker jag ändå ger en liten edge till Barker trots bortabana. Davidsson strugglar en del i EL för tillfället och imponerar verkligen inte.
Barker är fem år yngre men minst lika bra och t o m kanske snäppet vassare än svensken. Han har kört helt ok i EL denna säsong som ordinarie förare i Coventry, men jag tror det finns mer att ta av den 22-årige britten. På sistone har han strugglat lite i bortamatcherna dock, senast han var här så körde han in 6p på fem heat.
Håller faktiskt Barker som liten, liten favorit i denna H2H och testar smallstake här.
20:30 L Madsen (Poole) v P Hougaard (BV) +1 (3-way) 1.90 @ B365 - 6u
Dansk-duell bjuds vi på ikväll också. Madsen var krasslig pga någonting med maten i måndags när Poole förlorade toppmötet borta mot Peterborough, det såg man verkligen. Inget stämde för honom och han körde endast 3h den kvällen, med 1p som resultat. Är han tillräckligt kry för att vara 100% ikväll? Jag är inte riktigt säker, han har inte imponerat de tre senaste matcherna när han kört som ordinarie med 1,5,4 poäng som resultat.
Hougaard har jag aldrig haft mycket för, han är en riktig choker men här måste jag faktiskt testa då man får +1 (3-way) på honom. Han har trots allt kört väldigt bra i många matcher denna säsong i EL och på bortaplan har det gått helt ok.
De möts i ett ordinarie heat ikväll och är Hougaard inte efter Madsen där tror jag denna H2H sitter komfortabelt. Trodde faktiskt inte ens att man skulle få +1 (3-way) på Hougaard men nu är det som det är. Strax över medel är denna absolut värd trots mitt hat mot den unge dansken!
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Senast redigerad av Overkill den 2010-07-21 klockan 17:37.
|
|
|