Citat:
Ursprungligen postat av overpace
Om du absolut inte vill spika 7an, så kan du spela flera kuponger där 1an-6an är identiska men där du varierar spiken på 7an.
Top7 är inget bra spel rent speltekniskt, men det är inte så dåligt som vissa vill få det till. Dessutom är det lika för alla och bara ett lopp att analysera.
Här ett exempel på 6 kuponger/576 kr, där man kommer undan tvånget att spika 6an o 7an. Antag vinnarspik på nr 1, sedan nr 2-5 på plats 2-5 utan inbördes ordning. På plats 6 o 7 roteras nr 6-8.
Det blir ju ingen stor skillnad jmf ett 480 kr-system, men det visar i alla fall att det finns möjligheter att skapa system som kommer närmare precis det man vill ha.
1. 1-----2/5-2/5-2/5-2/5----- 6-7
2. -----------samma-----------6-8
3. -----------samma-----------7-6
4. -----------samma-----------7-8
5. -----------samma-----------8-6
6. -----------samma-----------8-7.
|
Visar sig att ATG har satt en systembegränsning på 100 system ( oavsett storlek ). Så det går bara att laborera med det här i begränsad omfattning.
__________________
Spelälskande gringubbe som hellre klagar en gång för mycket än gång för lite!
Följande användare gav Sharp$ för den här posten: overpace (+5)
|