Visa ett inlägg
Gammal 2017-01-18, 07:48   #1734
Viroid
 
Viroids avatar
 
Reg.datum: jan 2012
Inlägg: 2 896
Sharp$: 16080
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av NicklasJ Visa inlägg
Med tanke på att det finns rätt många kombinationer varje dubbel så är det inte ovanligt att de kombinerade vinstoddsen är högre här och där. Återbetalningen är dock lägre på två vinnarspel vilket betyder att det generellt kommer vara högre odds på dubbeln.
Vi kan också lägga till en påverkande faktor som provstarten i andra dubbelavdelningen. En häst som kanske sett fin ut i värmningen, men galopperar i provstarten brukar få vinnaroddset på den att rusa uppåt. Om de sedan tar sig samman och vinner, så ser det ofta ut som i exemplet.

Störst skevheter får man vanligen när oddsen är riktigt höga. Där är det inte ovanligt med skevheter på 50-100% när det inträffar eftersom få har haft koll på oddsen för sådana kombinationer och överslagsräknat.

När Paribet härjade som värst minskade sådana här skeva odds markant. Jag tolkar det som att det var här de skaffade sig övertaget med massiv informationsbearbetning och möjlighet att instruera datorn att lägga stora och exakta spel de sista 10-15 sekunderna före spelstopp.

Under förra året ökade åter storleken på skevheter i oddsen något, även om det ännu inte är uppe på den nivå vi hade före 2010. Men det kan ju bero på att det är fler som har datorer, stora informationsmängder att bearbeta och kan lägga spel sent via dator.
__________________
Alternativet till utveckling är förr eller senare avveckling.
Viroid är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat