Ämne: Legolas
Visa ett inlägg
Gammal 2017-06-29, 19:11   #117
Enkelrad
 
Reg.datum: dec 2016
Inlägg: 209
Sharp$: 775
Standard

Nu ska jag förklara detta så att alla kan förstå.

V75 i söndags på Kalmar omsatte 88,8 miljoner. Legolas.Bet omsatte 15´145 kr.
Men Legolas.Bet redovisar inte omsättningen utan nettot och kallar det vinst / spelpool.
Vissa tror att det var ATG som omsatte 88,8 miljoner men så är inte fallet.

För de där 88,8 miljonerna ingår i en spelpool och det är precis där Legolas.Bet vill vara med som en spelaktör. Argumentet man försöker sälja in är att man lovar att ge 40 % av spelnettot till svensk travsport. Redan här blir det lite underligt då förbundet heter Svensk Travsport och kan lätt missuppfattas med travsporten inom Sverige som man normalt kallar svensk travsport. Det är den enda motprestationen Legolas.Bet erbjuder för att få vara med.

Man låter sig luras och tro att ATG undanhåller det utländska spelet. Det kan inte vara mer fel. I årsredovisningen från år 2015 framgår det klart och tydligt att den internationella spelomsättningen var 3,234 miljarder. Tittar man på sidan 33 så var den totala omsättningen 5,233 miljarder på V75. Varav den svenska omsättningen på ATG var 4,617 miljarder.

Vad innebär detta ? Jo, att lite drygt 0,616 miljarder kommer mestadels från spel i våra grannländer. I snitt blir det att ca 12 % av den totala omsättningen på V75 som utländska bolag står för. Noterbart är att de utländska spelet på V75 är 0,616 miljarder av det totala på på 3,234 miljarder. Jag gissar att de olika länderna spelar på sina egna hästar när de startar i Sverige.

Åter till V75 Kalmar och en omsättning på 88,8 miljoner. Vi vet att i snitt står utländska aktörer för 12 %. Då skulle det kunna se ut något så här :

ATG ( 88 % ) står för 78,1 miljoner
Rikstoto i Norge ( 6 % ) står för 5,3 miljoner
Fintoto ( 3 % ) står för 2,7 miljoner
Dantoto ( 3 % ) står för 2,7 miljoner

Total omsättning och spelpool på 88,8 miljoner
Observera att omsättningen är brutto och spelaravdragen måste räknas bort om man vill kalla det för vinstpool. Annars går det alldeles ypperligt att kalla det för spelpool där de fyra nordiska länderna står för merparten av omsättningen / spelpoolen.
För att verkligen belysa att det rör sig om en spelpool kan vi titta på V75 Romme 7/1.
Där var 87,02 st som hade 7 rätt.

Legolas.Bet får inte vara med och har 0 % men fixar ett lite eget spel på drygt 15 lax.
De vill så gärna vara med de stora bolagen men verkar inte inse att det som de erbjuder inte är tillräckligt. Man sitter fortfarande och drömmer om 15 - 20 % av den totala internationella omsättningen på 15,769 miljarder.

Är det någon som tar upp sin grannes inkomster i sin egen deklaration och vill betala lite extra i skatt ? Självklart inte. Varför ska då ATG redovisa grannländernas spel ?
Det är helt skilda bolag och har endast ett samarbete. De bolagen redovisar och skattar i landet där de är verksamma.

Beaktar man den totala internationella omsättningen som ATG presenterar, så bör man också inse att det inte är ATG´s omsättning utan det är en del i en gemensam spelpool.
ATG har förvisso en stor andel av den omsättningen / spelpoolen som de också redovisar fullt ut. De skattar i Sverige och gav år 2015 hela 44,5 % av spelnettot till svensk travsport. Det blev 1,7 miljarder. ATG ska som bolag definitivt inte ta upp Rikstoto i Norges omsättning. Man tycker ett Malta baserat bolag som Legolas.Bet är och som vet att de skattar i Malta också då borde känna till att de andra nordiska spelaktörerna inom trav skattar och redovisar sitt i landet de är verksamma.

Med detta sagt, så hoppas jag att det en gång för alla är bevisat att ATG inte döljer något. Jag tror ATG är fullt medvetna om att där uppstår ett spelnetto hos grannländernas aktörer men som svenskt aktiebolag ska man inte redovisa vinster som helt utomstående och utländska bolag gör.

* Legolas.Bet vet ju om att där är 3,2 miljarder i omsättning från utlandet. Ni vet också om att de nordiska länderna står för merparten. Om man nu vill öka omsättningen vore det inte bra om websidan uppdateras och översätts, så grannländerna förstår sidan ?
Sedan behöver man inte rabbla upp vart enda land i världen som inte får spela på sidan. Måste vara enklare att räkna upp de få länder som är kvar som får spela. Sluta härma IKEA som kör gult och blått som svenska flaggan. Jag tror inte många känner till hur Maltas flagga ser ut utan man tolkar det mer som en polack gjort sidan. Konsekvent kan man också vara. Visar man spelavdraget på några spel får man göra det för alla spel.

* källa http://www.atg2015.se/siffror.html
__________________
Sharp dressed man
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Migge (+10)
Enkelrad är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat