Ämne: V75 Rättvik
Visa ett inlägg
Gammal 2017-08-05, 19:41   #320
Strappa71
 
Reg.datum: jun 2011
Inlägg: 5 029
Sharp$: 1403
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av olle Visa inlägg
Grattis alla som spelade hos atg. Legolas spelare måste vara väldigt mycket skickligare. Trots enormt mycket högre återbetalningsprocent gav 7 rätt hos dom 35 472 kr mot över 49000 hos atg. Atg betalar 40 procent av vinsterna på 7 rätt och ett spelavdrag på 35 procent . Legolas betalar 50 procent i sjurättspoolen och betalade ut ca 2 kr på varje satsad krona. Hur är det möjligt att bli så då? Deras sexrättsutdelning stack heller inte ut.
Att 6orna gav dåligt beror nästan helt säkert på att det blev mer än dubbelt så många rader med 7 rätt som "förväntat" utifrån vinnarhästarnas spel-procent.

När det gäller 7orna så var blev det 6 st istället för ca 2.8 st som förväntat. När det är väldigt få rader så kan det slå väldigt mycket utan att det är något egentligt "fel". ( Flera av vinnarna hade höga L% vs ATG%, men det har olle såklart bättre koll på än mig! Jag lirar inte ens där. )

Idag var det dessutom en "perfekt nivå" för smarta spelare som naturligtvis inte siktar på "för svårt utfall". ( För det får man inte rätt odds för från potten. )

Ingen chock att det blev som det blev.

Gissar att de som satte den nästan anade att det skulle bli något fler 7or än förväntat.
__________________
Spelälskande gringubbe som hellre klagar en gång för mycket än gång för lite!
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Karl-Bertil (+10)
Strappa71 är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat