Citat:
Ursprungligen postat av Kattbert
Borde finnas frågetrådar för dummies i alla amerikanska sporter. Jag skall fråga en dum fråga nu direkt. Senast jag surfade efter en NFL-tabell så verkade det som lagen hade spelat 18 matcher vid avslutad säsong. Är månne säsongen uppdelad i olika faser eller spelas det endast 18 matcher per lag ? Är det värt att börja engagera sig i en sport när det krävs ca 10 omgångar för att börja se några trender och i det skedet är det strax färdigspelat.
|
Säsongen är bara 16 matcher (Week 1 - Week 17, alla lag är "lediga" en vecka). Slutspelet (Postseason) är max 4 matcher, där den sista är Super Bowl.
Även om det låter lite så bör man mycket lättare kunna se trender tidigt i NFL än t ex Allsvenskan, då träningslägren började för någon vecka sen och första träningsmatchen är ikväll.