Ämne: Legolas
Visa ett inlägg
Gammal 2017-10-03, 16:09   #550
Altoc
 
Reg.datum: jan 2010
Inlägg: 1 615
Sharp$: 6227
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av olle Visa inlägg
Är det inte bättre än dagens situation?

Vad är alternativet ? IP spärrar mot att besöka sidor som unibet från Sverige? Göra det straffbart att spela hos andra än atg och svenska spel?

Verkligheten ser inte ut som för 20 år sedan.

Sen är det väl svensk travsport som äger en mängd rättigheter ? Om man skapar en bra försäljningsavdelning borde man kunna få in stora intäkter från de nya spelbolagen . Sponsrade lopp?

Dagens situation med ett monopolbolag, gigantiska spelavdrag i ett internationellt perspektiv samtidigt som det är fullt tillåtet att spela hos utländska bolag inom EU utan att ens betala skatt känns inte som en optimal situation direkt.

Det kanske blir positivt att travet får jobba mer för sina intäkter jämfört med nu när dom bara kommer in i form av bidrag baserat på hur mycket vi spelar hos det enda formella spelbolaget som finns för travspel?
Ibland undrar man om du enbart sitter och driver med oss andra här eller har du verkligen så dålig koll som du ger sken av?

Hur i h-vete skulle det kunna bli bättre jämfört med dagens situation om man tar bort alla intäkter för sporten? Och det är rent oförskämt mot banorna att påstå att de idag bara sitter och tar emot bidrag. Kan garantera att de sliter som djur för att hitta sponsorer till lopp och övriga marginalintäkter. Men utan pengar från spelet är sporten död. Stendöd!
Rättigheter att sända trav är värt ganska exakt noll. Som t o m även du kanske vet, så får travet BETALA för att få synas i TV-kanaler. Det är så långt ifrån den situation som t ex hockey eller fotboll har.
Altoc är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat