Ämne: Jägersro
Visa ett inlägg
Gammal 2017-11-22, 10:05   #2
Viroid
 
Viroids avatar
 
Reg.datum: jan 2012
Inlägg: 2 896
Sharp$: 16080
Standard

Ja, de flesta av våra travbanor är byggda under en epok när vi var "världens rikaste land". Stora kolosser som kostar massor att värma upp (för energi var billigt då), som är byggt för att sysselsätta massor av personal (som var billigt då) och med precis samma tänk för hur sport och publik skall agera (för det fungerade så då).

Jag hoppas få se en anläggning byggd för en "lagom" stor publik som tillsammans ändå skapar stämning. Vid storpublik får man bygga tillfälliga lösningar utomhus. En anläggning där vinnarcirkeln kommer nära publiken, och gärna lämnar banan öppen för värmningar och defileringar. En bana där publikanläggningen kan användas för annat de 300 dagar om året då det inte är trav. Konferenser, event, fackmässor, nöje, bolagsstämmor, seminarier och mycket mer.

Jag hoppas man kan bygga en 1400m-bana med 325m upplopp, gärna med dubbla open stretch. Starten skulle då bli 209/240m från mållinjen. Det skulle kunna ge distanser som 1609/1640m (med bara två kurvor), 2340 (tre kurvor) och 3040m (fyra kurvor). Att ha starten en bit in på upploppet ger bättre möjligheter för hästarna att efter kurvan komma upp i rätt fart tills bilen släpper fältet, och är det voltstart kommer inte tilläggshästarna att behöva volta i doseringen.
__________________
Alternativet till utveckling är förr eller senare avveckling.
Viroid är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat