Om någon tror att travsporten blir bättre, får bättre ekonomi, att det blir bättre lopp, bättre hästar, fler aktiva, högre prispengar eller något annat genom att stänga banor så tycker jag att man skall tänka ett varv till.
Någon som tror att Sverige varit på på hockey om man haft endast 34 hockeyrinkar? Eller bra på fotboll om det funnits blott 34 fotbollsplaner?
Våra minsta travbanor är relativt små anläggningar med restauranger som rymmer färre än 500 sittande matgäster, totohallar med 20 totoluckor etc. Man har inga stora informationstavlor, inga domartorn som hissas upp och ned, inga parkanläggningar med sprutande fontäner etc. Banor som har en traktor, och lånar in en extra när det är tävling. Kostnaden för de banorna är relativt låga, nu när de redan är byggda. Även om publiksiffrorna inte är särskilt höga där heller, så är ändå fyllnadsgraden på restaurangen en helt annan än vad den blir på t.ex. Jägersro eller Bergsåker när det är tävlingar inför i stort sett tomma läktare. 200 sittande matgäster på Solvalla med plats för 4-5000 ätande personer kostar så mycket mer än 150 personer på Bollnäs som har plats för 350.
__________________
Alternativet till utveckling är förr eller senare avveckling.
Senast redigerad av Viroid den 2018-01-15 klockan 08:44.
|