Citat:
Ursprungligen postat av Shooter
Såja, sitt ner i bänkarna. Mindre klagomål och mer travsnack tack! För att inte det här ska bli ännu ett meningslöst inlägg så kör jag på med tidiga tankar som mycket väl kan ändras under kvällen.
Skitsvårt på förhand. Vädret gör det extra knepigt, men redan innan man tar hänsyn till det så är loppen jäkligt luriga. Som alltid hänger det på att hitta spikar och sparlopp för att lösa ekvationen.
1) Magnifik Brodde går på alla underlag, har läget och ser svårslagen ut. Det är Lincoln Lawyer som (också enligt strecken) är värst emot. Kan tänka mig att spika Brodde. Rensare: Hagentoy och Navaronne.
2) Svårbedömt underlag för favoriten Perfect King. Hade annars varit ett spikbud. Är inte helt säker på benen och stallet tycker att spåret är dåligt. Nu är det ju voltstart, men jag vet inte hur snabb iväg han är.
3) Järvsöodin radade upp segrar i början av karriären, men på slutet har det blivit lite tuffare. Spårtrappa och därmed inget vidare utgångsläge. Kan dock visa sig starkast av de här, om han står på benen. M.H. Fantomet är intressant och Sort Gull draget i loppet.
4) Här har Sofie Aronson favoriten och förmodligen bästa hästen - Vichy Grif. Men även här är läget riktigt dåligt. Jag tror att hon kommer tas emot med varma servetter av invändiga ekipage. Men känns ändå så bra att hon kan vara ett spikförslag.
5) Coffie U.N.G. har blivit omgångens största favorit. Jag gillar ju den hästen stenhårt, men över 70 % är väldigt mycket. Jag tror dock att det kommer att sjunka en del ikväll. Vettig chans, men det finns ett par, tre hästar emot som kan skrälla. Kanske spik för mig.
6) Elway Am hoppade bort sig senast. Global Undecided är en fin häst med jobbigt spår. Jag gillar vad jag har sett av den. Antingen så spikar man Who's Who eller så tar man alla tre.
7) Jaguar Hill om spets och Weekend Fun med toppform och svårt läge. Många nöjer sig nog med de här eller väljer en av dem. Jag tycker att det finns skrällpotential i loppet om Jaguar nu inte får bestämma i lugn och ro. Det blir en kostnadsfråga för mig, hur jag löser detta.
8) Med tanke på att Dani Boko står längst bak så tycker jag inte att någon sticker ut egentligen. Typiskt garderingslopp.
|
Med tanke på hur det gått i kallblodsloppen den här veckan (3 procentare i måndags på V64 och 4 procentare igår på lunchtravet) och vanskliga yttre förutsättningar är det väl helgardering närmast som krävs i det loppet för att vara hyfsat säker på att överleva. Det värsta som kan hända, som hände mig i måndags, är att ha typ 6 hästar men ändå inte ha med vinnaren. Eftersom alla jackpotpengar på V86 finns i åttarättspoolen är det väl väldigt liten chans att klara det loppet om man chansspikar. Då är det ju liksom kört tidigt om inte chansspikar vinner och alla chanser borta till att vara med och dela på alla miljoner.