Visa ett inlägg
Gammal 2018-04-04, 13:51   #1
robfri
Banned
 
Reg.datum: jan 2010
Inlägg: 4 996
Sharp$: 19213

Robfri Expertrekar
Stats: 72 - 87 - 1
ROI: 115.50%
Vinstprocent: 45.28%

Standard

2018-04-04 20:00 Uccello Jet - Vinnare (Åby Lopp 9)


2018-04-04 20:00Åby Lopp 9Uccello Jet vs Vinnare 1 FT 2 4.750
LeoVegas
Måste bara testa ett spel på detta yrväder i den avslutande avdelningen på Åby, lopp 9.

Hästen jag pratar om är Nr 9 Uccello Jet som inför detta lopp startar med 4 galopper på de 5 sista starterna, vilket såklart inte är bra och därför hålls insats ned.

Att det är bästa hästen i loppet råder inget tvivel om, det finns överkapacitet för klassen, men som sagt, denna sport heter ju TRAV vilket innebär att man inte kan galoppera hur mkt som helst.

Nu tycker jag dock förutsättningar finns för en felfri avgång, spår 9 bakom bil innebär att hästen iaf inte behöver vara med i ngn rusning från start. Loppet avgörs över kort distans, 1640 m, så det lär gå undan i loppet & travar bara mitt spel ska det vara bra chans till vinst.

Körs i detta lopp av duktige Christoffer Eriksson som tidigare både kört samt vunnit med hästen. Han vet således vilken krånglig kuse detta är vilket såklart är en fördel när bilen ska släppa fältet.

Helt klart värt ett spel i min bok.

Lycka till !

Spela på LeoVegas och få Se bonus här

robfri är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat