Citat:
Ursprungligen postat av olle
Sen framgår det igen att dom som företräder stallen i media inte får all info från tränarna. Tänker framförallt på Anton Sverre (stall Goop) och Preben Sövik (stall Robert Bergh). Är väl bara i Björn Goops egen krönika i Aftonbladet idag det framgår att Jepson troligen ska köra Earn and Burn med jänkarvagn ffg i nuvarande regi. Sverre säger till ronden t ex att det inte blir några ändringar. Jepson i jänkarvagnen är för mig en mycket stor ändring.
När Preben Sövik uttalar sig för stall Robert Bergh är det ytterst vanligt att inte helker han fått info från chefen om olika utrustningsändringar .
Jämför det med stall Untersteiner t ex. PU lämnar alltid korrekt information i väldigt god tid och han lämnar den själv. Inte via dåligt informerad stallpersonal.
|
I guiden säger Sverre att man kanske ska prova med bike