Citat:
Ursprungligen postat av KalleKlut
Jag har ingen som helst aning om hur många Åmålstränade hästar som besöker Jägersro och jag bryr mig inte ett dugg om den saken heller.
Det jag säger är att Jägersro inte ens klarar av att fylla lopp och det är fullständigt bedrövligt av en s.k storbana. Och publikmässigt ska vi inte ens tala om... Men det märks ju på tex Solvalla också.
Det är ju ganska logiskt att Jägers bidrar med många hästar på V75 då det är ett stort upptagningsområde men ändå fylls inte loppen.
Det du inte verkar förstå är att tränarna norrut kanske inte är så sugna på att åka 15-30 mil enkel för att träna på "sin hemmabana" och på så vis så skulle många lägga ner sin verksamhet. Vilket i sin tur påverkar intresset för "Svenssons" och såklart ATG i slutändan.
Men jag har absolut ingenting emot att minska antalet banor då det definitivt är för många och kostar således för mycket.
|
Det är väl ändå betydligt närmare geografiskt mellan de flesta travbanor i Norrland än vad det t ex är mellan Jägersro och Halmstad eller Kalmar som är Jägersros närmaste grannbanor. Ca 15 resp 30 mil och då bor det mer människor i Skåne än i hels Norrland. Om vi tar Solänget som exempel så finns där en mycket liten tränarkår. Den mest framgångsrika 2017 (Kenneth Häggström) körde in drygt 2 mkr till stallet. Om man la ler tävlingsverksamheten där och sparade miljoner så skulle de få tränare som finns där få 8 mil till Dannero. 11 mil till Umåker och 15 mil till Bergsåker. Menar du att detta skulle innebära att deras verksamhet fullständigt skulle raseras? Vi pratar om en väldigt glest befolkad region jämfört med Skåne.