Visa ett inlägg
Gammal 2018-05-19, 20:14   #31
Strappa71
 
Reg.datum: jun 2011
Inlägg: 5 151
Sharp$: 2021
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av olle Visa inlägg
Men också en bertydligt större risk att bli utan pengar. Spelar du V6 kan du inte vara fel ute i ett enda av dom 6 loppen . Då 0 kr.

Spelar du P54 betalar du inte 3 kr till femrättspoolen utan 1,50. Du kan ha fel i ett av fem lopp och ändå vinna bra pengar (har vunnit väldigt mycket på fyror hos legolas, aldrig en krona på fem rätt hos atg då jag alltid spelar V6 de få tillfällen jag spelar det).

Därför känns din jämförelse inte riktigt korrekt.

Självklart. 1-pottspel och 2-pottspel är aldrig helt jämförbara.

Men utdelningarna ligger ändå så nära varandra att att jag inte alls tyckte det var "enormt stor skillnad". Snarare förvånansvärt lika.

Jag har full koll på P54-upplägget och gillar det flera snäpp bättre än V64 med V6. Det var bara det där med enorm skillnad som jag inte alls höll med om. Det måste finnas många andra exempel där skillnaden varit mycket större. T ex när folk tagit hela potten på 4r på P54...osv.
__________________
Spelälskande gringubbe som hellre klagar en gång för mycket än gång för lite!
Strappa71 är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat