Citat:
Ursprungligen postat av hammering
Nu är det ju inte första gången olle spyr galla över en speldag norröver... Det skapades ju en alldeles egen tråd åt dej olle för att du skulle kunna tömma tarmarna spy ut allt ditt hat över hela norra delen av sveriges travbanor hästar tränare osv.. Snälla olle håll dej till tråden som är skapad för det! Annars gillar jag dina analyser och tänk.. Ha det
|
Jag klagar inte på sporten i sig i kväll, utan det spelmässiga. V86 spelet ger inte möjlighet att bara spela för alla rätt och historiskt har lopp som svenskt kallblodsderby varit iskalla spelmässigt. Ser på Wikipedia att sedan 2004 har hälften av vinnarna gett under 2 ggr och bara en gång över 10 ggr. Finns absolut inget som talar för skräll där i år. Kallblodsloppet för högsta klassen samma sak. Oerhörd skillnad på de bästa och resten. Därmed går inte spel och sport riktigt ihop. En spelform där det inte går att välja bort att delta i pooler som löper väldigt stor risk att generera jackpot.
Nu finns det ju som tur ät möjlighet att istället välja P76 spel hos legolas och där delas i alla fall alla vinstpooler ut även om Månprinsen , tekno eld och några favoriter till vinner.