Visa ett inlägg
Gammal 2018-08-15, 12:25   #4
Shooter
 
Shooters avatar
 
Reg.datum: okt 2011
Inlägg: 22 983
Sharp$: 39612
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Dahle Visa inlägg
En skräll som jag haft under bevakning, V86-5 nr.5 Buckle Up Pellini
Haft 2 väldigt bra avslutningar bakom bla Tesio och Ukebell Jet som tvåa och trea, så jag börja jaga den i starterna efteråt. Tyvärr galopp i alla tre, men den ska självklart få chans idag med som 3%-are. Distansen är litet minus, men det luktar körning bland flera snabba.
Hemmabana och det kanske hjälper till att han sköter sig. Markus har haft höga tankar om hästen och felfri tror jag det blir dödens kross. Bara hålla tummarna.

En till galopör som man jagat kommer ut idag med. V86-1 nr.2 Ronzon Face, andra start för BG, kanske har han lärt sig hur han ska hantera den. Men den är nästan favorit. Vågar man spika tror ni?
Vilken svår fråga. Ronson har jag prickat och kanske har Goop hittat nyckeln till felfritt lopp. Vet inte om den grejar Berghs häst felfri och sen har vi ju tre hästar som varit ute i betydligt hårdare lopp på tillägg. Egentligen borde väl någon av dem vinna. Buckle Up ser intressant ut och går fina tider, men om det är en spik kan jag inte uttala mig om. Känner du starkt för dem så kan du ju sätta villkor att åtminstone en av dem ska vinna.
Shooter är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat