jag hänger på och analyserar lite idag då det är min hemmabana och jackpot.
tänkte först avstå spel idag och lägga allt fokus på v86 men med ovan parametrar så vore det nästan tjänstefel att avstå då jag med största sannolikhet beger mig till mantorps ovalen framåt kvällen.
Igår var jag snubblande nära att göra mina andelsköpare glada på GS75, dom flesta tankar och ideér satt som gjutet, hade jag vågat spika i sista som jag väldigt länge var inne på samt gått på mitt lås av 7,11 avd 5 istället för att måla på där så hade nog med största sannolikhet 7;an suttit. Istället fick en annan sharps broder 7;an och det är väldigt glädjande, samt att vi fick en dunderfin vinst på 64;an i fredags från en sharpsare också! tummen upp guys, riktigt läckert!
till dagens omgång då.
Avd1 Bålsta palema är i skrivande stund streckad på 69%, det är för mig ett skämt. 1 vinst på 7 starter i år. Visst dundrar den till ledningen så är det hästen att slå, men med jackpot och ett par trevliga motbud så är det ett måste att gardera här, i första hand med CJJ nr 10 royal prince som jag tror kan få ett bra lopp och lite överpace så kommer den bli livsfarlig, 3 %. sen är även rafiki fri en fin märr, frågan är dock vart den hamnar, men ett måste streck på min lapp.
Avd2 ett öppet och spelvänligt 4 åringslopp. många kommer måla på rejält här, jag är ganska sugen på att gå kort, 4 och 12 tror jag är hästarna att slå, i skrivande stund mest streck på likaså. draget i detta lopp är nr 7, inte startat sedan februari förvisso och kan mycket väl behöva loppet. jag tror dock det är bästa hästen och med inte allt för mycket vingel eller ringrost så tror jag den kan bli spelvärd, just nu 8 %
Avd3 puh, treåringslopp 2140 och volt. allt kan hända här tror jag, dock! kommer 4 farlander am iväg bra från sitt spår så kan den mycket väl vinna detta, streckad till 45%, tänkbar spik. men galoppen senast är oroväckande. tycker alla 3 hästar från tillägg är mycket tidiga i detta öppna lopp om favoriten gör bort sig.
Avd4 Stayerlopp och dagens bästa spik i nr 10 digger lord, hur ska den kunna förlora detta?? värsta motbudet står med ytterliggare 20 m tillägg och är mer sprinter än tank. nej jag gör det troligtvis enkelt och spikar CJJ här. inget skrivet i sten såhär tidigt men alla vägar bär ditåt just nu. letar man skräll kan kan hemmatränade nr 3 ufo jet vara rolig, 1% och kim eriksson i sulkyn.
Avd5 sprinterlopp och en ganska stor favorit i leader brodde streckad på 49%. tycker inte den har så pass god vinstchans då hästen utanför lär braka till ledningen, enjoy the life. vart hamnar brodde?
nja, nr 1 hope of joy! sprang på en 11.8 tid näst senast på färjestad och är en bra sprinter, häxar inte spår 1 för mycket eller galopp så tror jag den är tidig i detta lopp som motbud till 2 tidigare nämnda, 14 % i skrivande stund
Avd6 haha ja... lärlingslopp,stolopp plus spårtrappa. nej, jag gör det högst troligt enkelt och helgarderar detta lopp trots att det blir dyrt. måste jag sätta en första rank så drar jag till med nr 10 scarlet o`cara med oskar j upp, som i mina ögon är en av sveriges absolut bästa lärlingar. varit ifrån ett par månader förvisso, men kommer den skapligt till från bricka 10 tror jag den kan bli giftig sista 2-300 m
Hoppas nån här inne sätter liret även ikväll, god tur kamrater!