Visa ett inlägg
Gammal 2018-12-02, 15:23   #25
asgaya3141
 
Reg.datum: jul 2013
Inlägg: 5 646
Sharp$: 3481
Standard

Travronden live
Spoiler:
6 Vici America (GS75-4) har 1/1 på något tung bana.

1 Dream Lane (GS75-5) har aldrig startat på något tung bana.

9 M.T.James (GS75-5) har 1/2.

8 Com Tuff (GS75-6) var tvåa i sin hittills enda start på något tung bana.

15:08
3 Västerbo Cheers (GS75-1) är obesegrad efter en start på något tung bana.

3 Volt di Ruggero (GS75-2) har 1/1.

3 Hurray Boko (GS75-3) har tre pallplatser på fyra starter, varav en seger.

7 Kiboshi (GS75-3) har en seger på fyra och ett tredjepris på fyra starter.

8 Leonas Sami (GS75-3) har en seger och ett tredjepris på två starter.

15:05
Med tanke på att banan klassas som något tung följer lite information med hästar som haft bra facit med dessa förutsättningar.

15:01
Observerade att 4 Irish Cream Zon (GS75-3) var nyklippt i värmningen till dagens start. Det kan ge en kick och hästen är inte alls oäven!

14:57
Wilhelms Paals 3 Volt di Ruggero (Gs75-2) såg flegmatisk ut i värmningen, men intrycket var bra och med helstängt huvudlag på till loppet lär det bli bättre tryck i honom.

14:53
Banan ser alltjämnt ut att hålla skapligt och hästarna som hittills travat på innerspår har gjort bra ifrån sig i de inledande loppen.

14:36
1 Viss Dell'olmo (GS75-1) har varit ute och värmt och såg fin ut. Hästen svävade på underlaget som ser ut att kunna bli kladdigt under kvällen. Det var en bra värmning av favoriten!

14:32
GS75-4

4 Dooley’s U.N.G. hade rycktussar senast som inte drogs. Det kan bli aktuellt den här gången och det är spännande då hästen ger sken av att behöva en extraväxel mot tuffare motstånd än senast.

6 Vici America tävlar med rycktussar för första gången. Intressant!

7 Uakari tävlar med skor istället för barfota fram vilket ses som ett minus då han såg fin ut utan framskor senast vid segern.

12 Cobbys Supervalue går med vanlig vagn istället för jänkarvagn och tränaren låter inte speciellt påställd. Helheten är negativ.

GS75-5

1 Dream Lane tävlar eventuellt med jänkarvagn istället för svensk jänkarvagn som senast. Hon vann med den senast, men blir det riktig bike ses det som ett plus då hon gjort sina bästa lopp med den.

GS75-6

3 Ediego går med helstängt huvudlag och rycktussar för första gången vilket förstås är intressant!

GS75-7

10 Champion Chip tävlar med jänkarvagn. Ett plus för hans del och kan skrälla med överpace!

14:30
Akutell lista med intressanta utrustningsändringar:

GS75-1

1 Vis Dell’olmo tävlar med jänkarvagn (4: 1-2-0 i Sverige). Ändringen ser vi som positiv och stärker hästens segerchanser.

GS75-2

3 Volt di Ruggero ska tävla med framskor nu istället för barfota fram som senast. Det var dock första gången han gjorde det senast och har tävlat med skor runt om i sina 15 tidigare starter, så han är van med det och det är ingen nackdel.

Hästen ska även få på sig ett helstängt huvudlag istället för norskt senast, detta för att öka på startsnabbheten och Paal låter påställd, så det ser vi som en positiv ändringar.

5 Copitex har tävlat barfota runt om två gånger i rad. Nu blir det skor och så vann han för fyra starter sedan, så det är inget minus. Jörgen sa i veckan att det även blir brodd runt om som hästen haft i veckan, men hur det påverkar är svårt att säga.

6 Fine Lane ska för första gången köras av Carl Johan Jepson. Hästen ska tävla med jänkarvagn, vilket får ses som ett plus även om hästen är utan seger på tolv försök i jänkarvagn.

GS75-3

6 Enjoy My Doll tävlar eventuellt med ryckhuva och det vore småintressant.

8 Leonas Sami är Oskar Svanberg sugen att testa med jänkarvagn för första gången. Det är förstås intressant med tanke på att han inte är sugen på att sitta fast med hästen den här gången.

14:22
Noterar en tidig värmning i form av 5 Vacqueyras som testade startbilen med sin gamle tränare Thomas Åhlund. Hästen laddades och såg väldigt fin ut i jänkarvagnen. Åhlund kan ibland hitta på oväntade saker i loppen och det skulle inte förvåna om han lägger järnet från start. Det finns således på kartan att storfavoriten 1 Dream Lane kan få en tuff öppning vilket skulle öppna upp loppet rejält.

14:19
GS75-7:

9 Natosi Goj är en duktig spurtare som såg riktigt formstark ut senast. Han har varit en glasbit, men har faktiskt ganska bra facit när han startat tätt (16 starter: 3 segrar, 6 andrapris och 1 tredjepris), alltså tio av 16 starter bland de tre. Dessutom hade han krafter kvar över mål senast.

3 Dynamit Life måste höja sig ett snäpp om han ska vinna i klass I, men han hade gott om krafter kvar och biter ifrån sig extra bra i spets (Tre segrar på sex försök, varav de tre senaste segrarna är tagna från ledningen). Det är inte det tuffaste rikstotoförsöket och han ser ut att komma enkelt till täten.

11 Champion Chip har en seger på 17 försök med fyra skor på sig.

9 Natosi Goj har tagit sex av sina tio segrar från dödens.

14:16
GS75-6:

2 Global Viscount- samtliga 4 segrar med kusken, obesegrad på Mantorp (1/1), obesegrad (1/1) efter kort uppehåll (21-30 dagar), obesegrad i spets (3/3).

3 Ediego - tog sin hittills enda seger när han likt nu startat i ett tätt intervall (3-10 dagar).

5 Chocolate Toll - obesegrad i spets (1/1), obesegrad (1/1) i normalt tidsintervall (11-20 dagar).

6 Solkattens Chiron - obesegrad i spets (1/1).

7 Sri Laksmi - obesegrad i spets (1/1), båda segrarna tagna likt nu, i tätt startintervall (3-10 dagar), en seger och en anraplats på tre försök på Mantorp.

9 Come In Peace - har tagit båda sina segrar från ledningen.

10 Maj Doll - tog sin hittills enda seger från ledningen.

11 Jeppas Sputnik - tog sin hittills enda seger från ledningen.

12 Morotai Degato - tog sin hittills enda seger från ledningen.

14:15
GS75-5:

1 Dream Lane har 3/12 med skor runt om mot 3/10 barfota runt om. Hästen fick en rejäl kick i tidigare regi då man ryckte skorna hon är relativt osynad i aktuell klass med skor runt om. Barfota fram fungerade dock bra senast, men det är alltjämnt ett frågetecken. Skulle det däremot bli ett blufflopp har det sannolikt ingen roll för utgången av loppet.

7 He’s A Diffacolt har nio segrar på 28 starter med skor i Sverige och totalt 19 pallplatser. Senast han tävlade med skor var i december 2016 och då blev det startgalopp. Hästen är ingen hett segerbud trots statistiken, men är tidig vid gardering.

14:13
GS75-4:

1 Jula du Cash startar tätt och har 0/3 med täta starter, men på en häst som är lite stor och tung ses det ändå som ett litet plus.

6 Vici America är spetsfavorit och har 2/5 i ledningen. Hästen ska gå med rycktussar för första gången.

7 Uakari var smällfin i debuten för Petter Karlsson senast och har 1/1 hos honom. Skor runt om kan dock vara en nackdel då han är lite trång i gången och har galopperat mycket.

Hästen har segrat i 2/4 med förstapris på 20-35 000 kronor och har varit bland de tre första i 4/4. Motiverad favorit även om galopprisken finns där.

13 Pelas Ethos har 1/2 i jänkarvagn och gick som ett skott till slut med biken senast efter en passiv styrning.

14:11
GS75-3:

1 Big Marke har öppnat snabbt bakom bilen, men inte lyckats försvara ledning från innerspår på två tidigare försök. Hästen har tagit sina två segrar från spets och från den positionen blir han svårfångad. Tipsetta på spetschansen, men given att gardera.

2 Godiva Band körs av Peter Untersteiner för första gången. En stort kuskplus jämfört med Mathias Halldin, som kört hästen i två senaste starterna. Läget är perfekt och hästen kan vara ett skrällbud på kuskförstärkningen.

9 Veams Allegro visade 1.13,2 sista 800 utan att gå helt tom i skymundan senast. Han har pausat och blivit behandlad inför det här, och tränaren låter uppåt. Linda Sedström har två segrar på fem försök bakom hästen.

14:08
GS75-2

1 Pastor Power har gjort alla sina starter utom en med skor runt om och tagit alla sina segrar på den balansen. Han har alltså inga prolem att tävla med skor.

3 Volt di Ruggero har tagit en vinst på tre försök när han startat med en tidsintervall inom tio dagar. Mellan 11-20 dagar har han tagit två vinster på nio försök och dessutom tagit ytterligare sex placeringar bland de tre. Därmed får det ses som ett plus att han startar tätt, nio dagar sedan förra loppet.

I ledningen har han tagit två vinster på tre försök, så ledningen vore en fördel.

6 Fine Lane ska för första gången köras av Carl Johan Jepson och då hästen ska tävla i jänkarvagn är det klart intressant.

14:03
Statistik GS75-1:

1 Vis Dell'Olmo är startsnabb och har haft innerspår bakom bilen en gång tidigare. Då försvarade hon ledning utan problem och allt pekar på att hon leder från start till mål här.

3 Västerbo Cheers har en del allergiproblem under varmare perioder och trivs därför bäst under höst och vinter. Förra hösten tog hon bland annat tre raka segrar. Hennes samtliga segrar är tagna med skor runt om. Given vid gardering.

8 Blanche har en seger över den aktuella distansen. Då segrade hon på relativt starka 1.12,4 från dödens, vilket är en position hon ser ut att få även den här gången. Farlig vid favoritfall.

13:55
Oskar J bekräftar bike på Pelas Ethos vilket är positivt då han har 1/2 med den och tände till första gången han hade den. Hästen behöver köras snällt och är i behov av tur från sitt läge. Jänkarvagn på Champion Chip är positivt då han har 4/18 med den jämfört med 1/15 med vanlig vagn som senast. Hästen är i fin form och kan skrälla om det klaffar.
__________________
Det man lär sina barn lär man sina barnbarn
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
jeppe565 (+5)

Senast redigerad av Gotland den 2018-12-02 klockan 15:49. Anledning: Spoiler tillagt!
asgaya3141 är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat