Citat:
Ursprungligen postat av Shizznit
Chansartat? Det är väl snarare för tråkigt på vintrarna med alla favoritparader. När jag var liten (och det var länge sedan) var vintrarna den luriga årstiden (och Bergsåker en skrällbana), de senaste åren har jag fått ändra uppfattning.
|
Ja. Det beror på att så få hästar tävlar. Nu har ju atg dragit ner ytterligare på lunchtravet under vintern men ändå väldigt många lopp som antingen inte är fulla och/eller som i typ Dalarna där det finns mycket hästar men väldigt få bra hästar består av 2-4 hästar som kan vinna utfyllt med 10 chanslösa breddloppshästar.
Hade det inte varit för att totoindustrin måste hållas igång hade det inte körts tävlingar dagligen i Sverige dec-feb. Men antalet hästar bara minskar och minskar så det är väl rätt troligt att det inom kort några kvällar i veckan på vintern bara blir V64 från Norge, Danmark eller Finland.