Har pluggat på lite och lägger en liten andelslapp idag med Vedalia och Ebony Boko som huvudidéer och spikar. Utöver det blir det en tredjespik, kanske Bye Bye Boy som också kan spåra i sitt sprinterlopp.
Ebony är redan motiverad, det ska mycket till för att han ska bli av med spets och blir det bara ingen idiotkörning ska det vara bra chans att leda hela vägen. Han är van tuffare konkurrenter än så här.
Motiveringen på Vedalia är i mångt och mycket densamma. Startsnabb nog att ta ledningen om den vill och det är tydligt från Reijos startkommentar att det är planen. Storfavoriten Fonda Boko har varit från banan i månader och inte fått några snabba jobb säger de, knappast några drömförutsättningar och jag begriper inte hur mycket spelad den är. Vidöppet bakom.
https://www.atg.se/?sharedBet=true&c...7-c4fcf7c5a386