Visa ett inlägg
Gammal 2019-04-07, 12:56   #148
ab5
 
Reg.datum: feb 2010
Inlägg: 317
Sharp$: 1267
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Gotland Visa inlägg

Igår var första tanken (och även Skäggets spik!) att gå på Campo.
Men galopprisken fanns där och spelvärdet i att gardera lockade för mycket.

Dumt så här i efterhand då Campo var magisk och vann trots galoppen men trav är alltid lättare efteråt.
Det här tror jag är en dum tanke. Du brukar ju själv nämna att "trav är ett maraton" så anser man att spelvärdet ligger i att gardera bör man ju göra det och även vara nöjd i efterhand då man spelvärdesmässigt tog rätt beslut. Det är ju på detta sätt man förblir en vinnare. Man spelar inte för att vinna enskilda omgångar utan i längden.

Av denna anledning tror jag att många spelläggare på tillsammansbolag spelar suboptimalt då de jagar vinster för att behålla, samt locka andelsköpare. En spelläggare som vinner mindre men oftare lockar nog betydligt fler köpare än en spelläggare som spelar bättre men vinner sällan.

Tyvärr spelas V75 såpass sällan, samtidigt som variansen är skyhög vilket gör att det inte är säkert att de som spelar spelvärdesmässigt korrekt belönas mer än de som spelar "dåligt". Man ger sig iallafall bästa möjliga chans att vinna i längden. Annat är det i t.ex poker där man kan spela hundratals händer i timmen vilket gör att bra spelare kan belönas på en mycket kortare tid.
ab5 är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat