Citat:
Ursprungligen postat av Lazlo
Intressant tråd detta på många sätt och vis... har du livnärt dig på betting de senaste 2 åren med en kassa på 10 000 kr? Då måste det gått för jävla bra=)...
Kul att det går så pass bra för dig och starten är otrolig viktigt som du säger och du har ju verkligen fått den start man kan önska. Att slänga in 20-Units på Modo och 20 Units totalt i Kamerun-Tunisien eller 15 Units på Mali-Malawi matchen ger dock starkt rött sken. Oavsett om du vinner eller förlorar så är det ingen vinnande taktik och det ger inte eller någon vidare seriöst intryck av din betting, förstår om du kanske vill satsa lite extra nu när det gått bra och det är "vinstpengar" som satsas men det är bättre att skynda långsamt och ha ett bra MM, tur kan alla ha på några spel men att ha konstant vinnande och jämnhet är svårt och sällsynt. Nu har du ju haft tur att dina tunga spel har gått in medans de kanske lite mindre ha missat och om du inte är en människa med galet mycket tur så kommer det slå tillbaka förr eller senare med att satsa för mycket på en och samma match, ett 1-1 resultat i Kamerun matchen imorgon och ett kryss i hockey derbyt skulle sabba allt du jobbat upp redan, en regnig dag så vänder det och oavsett hur många fina bra spel du har så kommer allt på något konstigt sätt att missa och det du då jobbat upp är borta, det vet alla som har lite erfarenhet inom betting och det känns som du är lite naiv (oerfaren) i detta fallet. Så vitt jag förstår så har du inte heller någon direkt ny information angående något av spelen som gör att det skulle finnas något stort värde som ingen annan vet om utan det är mer 40 Units på känsla och jag hoppas verkligen det lyckas men fortfarande är det inte rätt väg att gå och det ger inte ett seriöst intryck!
Vore intressant att höra vad du har för tankegångar angående att du ska starta en egen betalsida? Hur kom du fram till det och varför/hur tror du att det kommer lyckas? Hur kommer det sig att du inte hakat på någon av de många betalsidor som redan finns, det är kanske svårt om man inte gjort sig ett namn inom betting på nätet och så vitt jag förstår så är du ganska färsk på olika spelforum? Förstår att din "tjej" image ,vare sig du nu är tjej eller inte, lockar en hel del spelpojkar och det gör hela saken lite lättare eftersom det är ganska ovanligt med "tjejer" inom sports betting och det blir ju ett litet extra dragplåster hos de primitiva småkåta männen/pojkarna inom bettingvärlden... exempel:
Hahaha  , men det vore kul att höra lite tankar om hur du tänkte dig att just du skulle lyckas med en egen "billig" betalsida när det ändå är så mördande hård konkurrens och tuff bransch?
|
Lazslo: Läs igenom en gång till. Att jag lever på de beror på att jag är såpass ung, och har egentligen inga större utgifter förutom de 1 500:- som jag har för att bo hemma.
Det är inte varje gång man sätter alla tre spelen på ett och samma spel, som i Mali-Malawi, däremot kanske du sätter två, men går ändå plus. Se det som en gardering
Angående Modo-matchen så är de klart att man kan ha fel och bomma, det är klart, men om jag vinner, ja då har jag ökat kassan betydligt mer än innan.
Det som gör att jag faktiskt vågar satsa såpass mycket är all fakta kring matchen, och att man själv har en väldigt bra känsla om spelet.
Jag kommer troligtvis bli hängd här om matchen nu skulle bommas, men det är så i bettingen, bara komma igen. Alla har vi dalar och toppar, absolut. Men inte under de två åren jag har spelat har jag någonsin hamnat speciellt djupt ner. Ungefär 25% av kassan rök som mest en kväll förra året, men inte mer än jag hade jobbat mig tillbaka den förlorade insatsen på en vecka.
Sen så måste jag satsa lite mer, skynda långsamt, för att kunna visa vad man går för här...Om man ökar 1 unit/dagen är de inte speciellt många som ryggar en efter det.
Det med att jag inte har ny info som ingen annan har, det har jag inte, men däremot kollar jag runt lite överallt på många olika sidor, och kanske kan ha snappar upp mer än vad någon annan gör som bara kollar på en sida.
Hur jag kom fram till det är att jag vill tjäna pengar, som alla andra, samtidigt hjälpa såna spelare som vill gå plus, och framförallt, de som har lite djupare dalar atm och kanske skulle vilja komma på rätt köl igen.
Nu snackar vi inga jättesummor direkt, utan mer hobbynivå, till en början.
Ja, jag är ganska färsk på de olika spelforumen, då jag bara har kollat runt lite på RekatochKlart och sen då även på Flashback kollat in Boone och Icash bland annat, men har aldrig skrivit, då jag inte känt att jag kunnat bidra med nåt speciellt, då rekar inte är min starka sida.
Den här dagboken kommer jag inte lägga några rek under heller, utan skriver lite kort bara och har de som ett litet spreadsheet.
Du/Ni som är kritiska till mitt kön, så kan jag ju inte bevisa det på något sätt, så ni får helt enkelt suga på den karamellen själva
Det är klart, man har ju stor konkurrens med många bra betalsidor runt om i landet, och det kommer ju bli ännu svårare nu när de lägger upp betal-rekar här på forumet, men jag har bestämt mig för att iaf försöka, men då måste man ju som sagt få ett bra rykte här också. Kommer jag inte att fortsätta hålla de statsen jag har just nu, då är man ju i stort sett nästan nere för räkning, och eftersom jag själv inte har speciellt bråttom med sidan, så kanske den läggs på is ett tag, tills jag fått upp mitt rykte och kan på så sätt värva fler.
Så vi får se, min kompis som håller på med sidan, har i vilket fall sagt att han är klar i slutet av februari med sidan, och för er som undrar, det kommer vara några affiliate-länkar på sidan, givetvis =)
Vad tycker ni själva förresten, hur mycket skulle ni betala för att bli medlem på en betalsida?
Ska de vara kostnad per dag? Vecka? Månad?
Säg ett lagom pris, så man vet vart man ska lägga ribban på