Visa ett inlägg
Gammal 2019-04-20, 10:45   #36
Shooter
 
Shooters avatar
 
Reg.datum: okt 2011
Inlägg: 22 985
Sharp$: 39633
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Strappa71 Visa inlägg
Vad är att vinna?

Optimera chansen att få alla rätt?

Optimera chansen att vinna mer än man satsar över tid?



Klart alla spelar som den vill.

Trådens ämne var dock "sprack på första reserven" och resonemang kring hur "nära" man verkligen var de flesta ggr som dessa vinner ( och varför det enligt mig så ofta hävdas felaktigt ).


Att det är viktigt att ha genomtänkta reservval har jag ALDRIG haft några synpunkter på. Väldigt osharpsigt att inte hoppa över det.
Jag hoppas att du vet vad det är att vinna, men jag kan förklara. Att vinna i spel där man satsar pengar innebär att man får tillbaka mer än insatsen på det enskilda spelet.

Satsar du 100 kr och får tillbaka 150 kr så har du en vinst på 50 kr.
Satsar du 100 kr och får tillbaka 30 kr så har du en förlust på 70 kr.

"Alla" som spelar har för avsikt att försöka vinna på det enskilda spelet de lämnar in (gäller även reducerade spel, men då inte alla kuponger, utan på någon av dem vid den aktuella omgången). Att säga att man spelar för att gå plus i långa loppet är bara en bortförklaring när man inte vinner på de enskilda spelen. Ingen kan nämligen veta hur det kommer att se ut när man kolar eller lägger spelandet på hyllan och jag vet ingen seriös spelare som inte försöker vinna när den lägger ett spel.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Fulsprit (+5)
Shooter är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat