Citat:
Ursprungligen postat av tonymike
Spiken 3 Finseth Yr har pausat från tävlandet en kortis och
återkommer nu med en rad som innehåller en hel del galopper. Den
norska gästen kan öppna snabbt och lägger knappast detta felfri
från ledningen. Hästen har tio segrar på sjutton starter är dessutom
obesegrad med Jorma Kontio som vunnit två av två starter med
sjuåringen!,,,(VITIPPA)
|
Var också inne på att detta borde vara en bra spik men intervjun på atg.se får mig att stå över V4an helt då jag tycker övriga lopp är svårlösta.
"- Jag vet inte alls vad jag har honom. Vi har lagt om träningen helt och jag har bara kört tre banjobb och det snabbaste efter 1.32. Han är väldigt kapabel, men det har strulat med honom på slutet och jag kände att jag måste göra något. Att det är bästa hästen tror jag, men detta är en liten test vad han står och jag bedömer honom som en outsider och en favorit i fara, säger Stian Eilefsen." - atg.se
Kan ju vara så enkelt att han sköter sig idag och är överlägsen men låter ju inte som dom är säkra på att dom hittat rätt med den.
V4-2: Här känns
8 Rally Gunnar spännande med första barfota och Torbjörn i sulkyn från springspår, Love You som morfar är inte lika spännande som Love You som pappa men finns ju en chans att barfota kan ge bra effekt.