Spel#6 & 7
Södertälje har haft en perfekt genreps vecka nu innan starten, med 6-2 mot Linköping som verkligen dominerade i gårdagens match mot AIK. Inte kan man säga att LHC spelade lika bra mot ssk, men ssk dominerade verkligen i den matchen.
Andra matchen mot AIK vann SSK med 3-1 varav 2 första perioder som inte många hockeylag slår på en försäsong. En Perfekt start för SSK, ser ingenting som talar mot de i den här matchen, möjligtvis att Luleå är något starkare än vanligt. Men SSK ska inte ha några problem, det här tar vi!
Ogiltigt spel-ID: 90736
HV71 Har verkligen spelat väldigt bra försäsongshockey och ett HV som ska räknas till toppen kommer att visa det i den här matchen. Har spelat överspelet sedan tidigare, men oddset går ner mer och mer. Oddset på en HV vinst stiger så köp in er vettja!
DIF saknar Krüger som är ett stort avbräck för laget då han var förra årets "poängkung" Han vann Elitseriens poängliga bland juniorer och gjorde väldigt mycket för DIF även så under försäsongen!
Ogiltigt spel-ID: 90734
Har även spelat Färjestad idag, men det var en rygg så den läggs inte med i statistiken, men till oddset 2.80 är det helt klart spelvärt enligt mina värderingar också! Men jag snor inte andras spel