Visa ett inlägg
Gammal 2019-07-22, 19:01   #8
Stekel
 
Stekels avatar
 
Reg.datum: jan 2010
Ort: Karlstad
Inlägg: 12 167
Sharp$: 26752
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av SakanAA Visa inlägg
Jag är sugen på att köpa en andel i en travhäst. Tycker det vekar hemskt kul att ha en egen häst att följa, så jag skulle verkligen vilja testa detta.

Jag har ingen som helst erfarenhet av att äga häst men har kikat en hel del på East KB de senaste månaderna och kommit fram till att jag kan tänka mig betala runt ca 10 000kr för 1/20 del av hästen med en månadskostnad på ca 800-900kr.

Är det någon som har några erfarenheter av andelshästägande att dela med sig av?
Kanske någon som nyligen vart i samma situation och gjort slag i saken?

Tycker Easy KB verkar vara ett smidigt sätt att köpa och äga en andel.
Finns det andra liknande alternativ?
Jag är med på ett litet hörn i andelshäst genom Linn Andersson sedan ett par år tillbaka och kan bara varmt rekommendera det! Hon lägger ner själ i det där och man får enormt mycket info om hur det är med hästen, och mycket annan info under vägen.

Nu fick vi över lite slantar på hästen vi har och hon scoutade fram en "ny häst" att bygga vidare på så vi har en ny på uppgång innan den vi har i värsta fall går på dekis. Planen var att vi andelsägare skulle ta hela den här hästen, men eftersom några av ägarna ville ha ut slantar istället så blev det lite andelar kvar som är till salu.

8k för 1/20 och 687kr/månad!

https://linnandersson.org/wp-content...dek_annons.pdf
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Stekel är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat