Är inte med i diskussionen om reducerade system eftersom jag har mitt egna reducerade...
Avd 1Silver:
Tror mycket på 1 Bucks to Burn pga
1 Att han förde mina tankar till Gävlebocken, min fd hemstads symbol, känd över hela världen (nästan).
2 Att han är en Ready Cashare.
3 Och att han brukar köras av mycket bra kuskar.
2 Minnestads El Paso som får Björn Goop i sulkyn i st f Rebecka Dahlén.Inget ont om rebecka men det ÄR en kuskförbättring.
Har mina dubier ang 7 Milliondollarrhyme. Är ju en topphäst men lite tveksam till kusken. Fast egentligen borde Fredde bara sitta upp och köra för vinst - så vinner han.
Avd 2 KII:
Det måste ju bli
2 Deede Star, Kontio/Nurmos, 63 i segerprocent!
3 Get Ready on Tour, Ulf Ohlsson/PU, 44 i segerprocent.
Torbjörn Jansson med 5 Firecracker. Tränas av Per Lennartsson
och
mitt eget påhitt
12 Hugo Gustivar Boko, som var mkt duktig som fyra i detta lopp förra året trots spår 12 och galopp. Kim Eriksson/Nurmos.
Avd 3 Guld:
Spik på 5 Sorbet. Bara galopp emot. Lyckligtvis inte troligt - galopp alltså - har bara hänt 2 ggr under karriären. Första gången var som 4-åring i ett uttagningslopp till Euro Classic Trot. Inte alls betrodd då, odds 13,40, Vann gjorde Al Dente, odds 1,66. Sedan 27 mars -18, Solvalla.
Avd 4 Kallblod:
Har inga som helst idéer här, Spikar väl favoriten, 15 Joker C.H.
Avd 5 KI:
Har visst inte kollat detta lopp, hästarna verkar främmande...?
Avd 6 Brons 1640 auto:
Har jag ganska bra koll på Här tar jag
Oskar J Anderssons Urgent Call, spår 1, 28 i segerprocent, rek 11,5 ak.
och
4 Falcon Am, Claes Sjöström/Fredrik Linder. Vunni4 av 9 i år, tjänat 487K!
Ev 9 Sanda Love/Robert Berg
och
11 Night Rythm med Jepson. Tränare Redén.
Avd 7 oklart, har inte kollat. Vad trött jag blir. Går nog inte bra det här.