Citat:
Ursprungligen postat av perry
Är mycket sugen på krysset mellan Liverpool och sunderland!
Får se hur det blir med de, lirar i alla fall x mellan Blackpool och Blackburn som känns som en jämna match på förhand, som många andra matcher den här omgången!
|
Håller med dig om att det finns många potentiella kryssmatcher denna omgången. Blackpool - Blackburn känns definitivt som en. Fulham - Everton tror jag också det finns en stor risk att den slutar med kryss.
Däremot tror jag inte på ett kryss mellan Pool o Sunderland. Sunderlands bortaspel förra året var katastrofalt dåligt. Även om Liverpool startat dåligt tror jag att detta blir en match de går segrande ur. Statistiskt sett så är det 5 segrar och 4 oavgjorda för Liverpool, vilket ser ganska bra ut för ett kryss. Men de fyra av senaste fem mötena har resulterat i Liverpoolvinst. Liverpool spelade inget vidare förra året heller, men det blev en övertygande 3-0 då.